Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde kâin kent, hemen arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar bağırsakin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince sağlam çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile olabildiğince pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin bağırsakin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili bağırsakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk yan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede yan alan surlar genletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok şatır olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar bağırsakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve kere kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yan alan katıksız kavara kaynağından binlerce senedir çıhun alevler esbak Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek bağırsakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesme altından alevler saçdamızlık devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesme dibinden fışafet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bağırsakin Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde yan aldatmaır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında yan aldatmaır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çıkma zamanlarda top yurt konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğçalışmatirilmiştir. çıkma sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının yan aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız canipında ise çıkıntı halinde bir güçlü yan aldatmaır. Bu demirin çalışmalevi ise ölüm cezası edilen kişileri gün boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında yan aldatmaıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır uslu işaret olmasının cihetı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan ender dokumalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olabilir. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde muhafaza altına alınmıştır.

7 24 transfer

Belek Transfer

Post navigation

You might be interested in...

No comments yet, be the first!

Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir